Рочиште за „Сопот“ во Кривичниот суд

//

Во Кривичниот суд за денеска е закажано рочиште за случајот „Сопот”. Овој случај е од 2003 години, кога двајца полски војници и еден македонски државјанин загинаа, откако теренско возило на НАТО нагази на мина на локалниот пат Сушево – Сопот. Во овој случај десет лица беа осудени за тероризам. Тие се товарат дека подметнале експлозивна направа на локалниот пат Сушево – Сопот. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во јули минатата година му го предаде предметот „Сопот“ на СЈО, откако во јавноста беа објавени разговори на владини функционери поврзани со овој случај.

 Претходна статија

ЕУ ќе ја објави стратегијата за Западен Балкан

Следна статија

Времето денес: Сончево и суво, попладне зголемена облачност

Најново од Вести