РУСИЈА И ОФИЦИЈАЛНО ГИ ОПРЕДЕЛИ ОПОЗИЦИОНЕРИТЕ ОКОЛУ НАВАЛНИ ЗА СТРАНСКИ АГЕНТИ

/

Министерството за правда на Руската Федерација ги класифицираше членовите на антикорупциската организација, предводена од опозиционерот Алексеј Навални, како „странски агенти, што значи дека нејзините финансии ќе бидат предмет на поголема државна контрола, забележува британскиот весник„ Тајмс “.
Московскиот фонд за борба против корупцијата (ФБК) објавува истраги за корупциски шеми на високо ниво, вклучително и за луѓе од најблискиот круг на претседателот Владимир Путин.

Според Путин, активистите на опозицијата биле платени од западните земји за да ја дестабилизираат Русија.
Навални ја осуди одлуката како политички мотивирана.

„ФБК никогаш не добивала странски пари. Министерството за правда постапува нелегално и по директните наредби на Путин, ова е јасно “. ФБК тврди дека примила 58 милиони рубли (730.000 британски фунти) од донации од руски државјани минатата година.

Според законот одобрен од Путин во 2012 година, непрофитните организации кои добиваат странско финансирање и се занимаваат со политичка активност се прогласуваат за странски агенти. Голем број на групи за човекови права беа принудени да ја прекинат својата активност за да не го прекршат овој закон.Претходна статија

ЈЕНС СТОЛТЕНБЕРГ ВО ПОСЕТА НА ГРЦИЈА

Следна статија

БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ СО ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да