РУСИЈА УСПЕШНО ТЕСТИРАШЕ „РЕЦЕПТ“ БЕЗ ДОКТОР ДА ОДРЕДИ ОШТЕТУВАЊЕ НА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ

/

Во Русија успешно е изведена првата фаза од тестирање на нов пулмолошки модул наречен Ковид-Мултивокс, кој може дигитално да го одреди степенот на оштетување на белите дробови, без присуство на доктор специјалист, објави прес-службата на Државниот универзитет Ломоносов во Москва, пренесува Плусинфо.

Модулот целосно е дизајниран од руски научници, а во проектот учествувале и Институтот за нуклеарна физика, Одделот за фундаментална медицина на универзитет Ломоносов, државната болница во Москва број 52 и корпорацијата „Гамамед“.

Новиот модул, кој сними и репродуцира 3Д снимки од белите дробови, треба да биде интегриран во болничките информативни системи, со што значително ќе се подобри

Претходна статија

ПОЧИНА ЉУБИША РИСТИЌ, ПОРАНЕШЕН ГЕНЕРАЛЕН ДИРЕКТОР ВО „МАКЕДОНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ“

Следна статија

ДО 15 ЈУНИ ЗАБРАНЕТ ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА ЗА ДРЖАВЈАНИ НА ТРЕТИ ЗЕМЈИ

Најново од Вести

(Фото) Вандалски акт или фотошоп- кој успеа да избрише буква од името на македонистичкиот клуб во Благоевград, напишано од внатрешната страна на излогот на клубот?!

Организацијата „Нов Асном“ денеска преку соопштение испратено до медиумите во РС Македонија се обиде да направи