|

Рускиот опозиционер Навални осуден на 9 години затвор

Судот во Русија го прогласи опозицискиот политичар Алексеј Навални за виновен за обвиненијата за проневера и непочитување и му изрече од 9 години затворска казна. Тој пресудата ја слушна во казнената колонија надвор од Москва каде што веќе одлежува една затворска казна за друго дело.

Навални дополнително е казнет парично и на државата ќе треба да и плати 1,2 милиони рубљи. Руските обвинители бараат затворениот критичар на Кремљ да одлежи 13 години затвор поради нови обвиненија за измама.

Навални изминатава година ја помина во казнената колонија на поради пресуда за друго обвинение, откако се врати од странство, каде што се опоравуваше од речиси фаталниот напад со отров за кој го обвинува Кремљ. Москва тоа го негираше. Неговата Антикорупциска фондација (ФБК) е означена како „екстремистичка“ и забранета. Последниот случај против Навални беше покренат во декември 2020 година под обвинение дека проневерил пари од сега веќе непостоечката ФБК и за непочитување на московскиот суд. Навални и неговите поддржувачи ги отфрлаат сите обвиненија, нарекувајќи ги политички мотивирани
Руските власти се обидоа да ги прикажат во јавноста Навални и неговите поддржувачи како субверзивни оперативци поддржани од Запад кои се обидуваат да ја дестабилизираат Русија. Многу од сојузниците на Навални ја напуштија Русија наместо да се соочат со ограничувања на нивните слободи или дури и затвор дома.

Во рок од неколку недели по враќањето од неговото закрепнување во Германија во јануари 2021 година, Навални беше осуден на 2 и пол години затвор за прекршување на условите од претходно условно ослободување. Неговото убедување нашироко се смета за резултат на измислен, политички мотивиран случај.

Извор: Zoom. mkСлични Објави