|

Руските научници ја измениле вакцината „спутник В“ за употреба против делта-сојот

Руските истражувачи објавија дека ја измениле вакцината против коронавирус „спутник В“, која се користи повеќе од една година, за употреба против повеќе заразниот делта-сој.

„ Вакцината што ја изменивме веќе е во фрижидер“, рече директорот на институтот Гамалеја, Александар Гинзбург. Тој додаде дека се уште е рано да се зборува за степенот на ефективност на вакцината.

Други производители на вакцини низ целиот свет веќе работат на измена на нивните вакцини за да бидат што е можно поефикасни против делта-сојот.

Русија досега разви вкупно четири вакцини против коронавирус и работи на петтата, тврдат руските власти.

Спутник В која е одобрена во околу 70 земји, се пласира и се користи на меѓународниот пазар.

Целиот напис прочитајте го овде.

Извор: ТемитеСлични Објави