|

САД соборија неидентификуван објект над Алјаска, Бајден дал наредба итно да се урне

Неидентификуван објект на голема надморска височина е соборен над Алјаска, соопшти Белата куќа.

Соборувањето се случува неколку дена откако американската војска собори кинески шпионски балон над Атлантскиот Океан, јавува Би-Би-Си.

„Можам да потврдам дека Министерството за одбрана во последните 24 часа следеше објект на голема надморска височина над воздушниот простор на Алјаска. Објектот леташе на 40.000 стапки и претставуваше закана за безбедноста на цивилната авијација“ изјави Џон Кирби.

Кирби рече дека „како мерка на претпазливост и по препорака на Пентагон, претседателот Бајден и’ наредил на војската да го урне објектот и тие го сториле тоа.

Слични Објави