СДСМ: Не успеаја опструкциите на Мицкоски, имаме успешен и кредибилен попис

/

„Имаме успешен попис после цели 20 години по највисоки светски стандарди на ЕВРОСТАТ и покрај сите опструкции на Мицкоски.

Пропаднаа сите срамни обиди за бојкот и саботажа на оваа исклучително важна статистичка операција.

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ најавуваа бојкот при самото објавување на датумот на спроведување на пописот.

Истите тие бараа да се одложи пописот и иницираа петиција за собирање потписи против пописот. Мицкоски прв се потпиша.Лично тој пишуваше писма до амбасадорите против пописот.

И покрај сите овие опструкции, институциите спроведоа успешен, точен и кредибилен попис кој го поздравија Европската комисија и сите релевантни чинители“, се вели во соопштението на СДСМ.

Претходна статија

Ковачев: Сите оние кои добиле бугарско државјанство врз основа на потекло мора да бидат објавени

Следна статија

(Видео) Зеленски: Русите се повлекуваат од Киев затоа што ние ги избркавме

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да