СДСМ: Немаме ништо против, локалните избори да се одржат на 17-ти октомври

//

Премиерот Зоран Заев вели дека СДСМ е согласен датумот на локалните избори да биде и 17 октомври, како што бара опозицијата, ако за тоа се договорат сите партии. Предлогот, изборите да се одржат на 31 октомври, како што рече, го дал само поради поклопување на термините за кампањата со терминот за одржување на пописот на населението.

-За мене е многу важно што ќе каже опозицијата. Таа треба да биде задоволна со датумот на избори. Ако се одржат на 17 октомври се поклопува кампањата со пописот, и тоа не е добро, треба да го истуркаме пописот до крајот на септември, по што може да почне кампањата. Но, ако каже опозицијата 17-ти и сите други партии се согласат ние сме согласни. Следниот викенд е 24-ти и 31-ви, тие се опциите за октомври, рече Заев одговарајќи на новинарско прашање. целиот напис можете да го видите овде.Извор: Zoom.mk

Претходна статија

Поради протест, утре ќе бидат затворени неколку улици во Скопје

Следна статија

Во последните 24 часа се направени 2.896 тестирања, а регистрирани се 17 нови случаи и едно лице починато

Најново од Вести