BRUSSELS, BELGIUM - MARCH 22: Prime Minister of the Netherlands, Mark Rutte arrives at the Council of the European Union for the first day of the European Council leaders' summit at the Europa building on March 22, 2018 in Brussels, Belgium. European Union leaders meet today for the two-day European Council. The agenda will include discussion on the recent nerve agent attack in Salisbury, which the UK hold the Russian state responsible, and US President Donald Trump's announcement on tariffs for steel and aluminium imports. The proposed Brexit transition deal between the European Union and the United Kingdom is also expected to be approved. (Photo by Jack Taylor/Getty Images)

СЕ НАМАЛУВААТ ШАНСИТЕ ЗА НОВА ВЛАДА НА ХОЛАНДИЈА

//

Изгледите на холандскиот премиер Марк Руте за формирање нова влада се намалуваат, откако коалицискиот партнер за кого се смета дека е од најголема важност за обезбедување парламентарно мнозинство денеска одби да се приклучи на неговата нова администрација.

– Не сакаме да се вратиме на вообичаената работа. Не можеме да бидеме дел од четвртата влада на Руте, изјави лидерот на Христијанската унија Херт Јан Сегерс за холандскиот весник „Недерландс дагблад“.

Христијанската унија е една од четирите партии во владата предводена од Народната партија на за слобода и демократија (ВВД) на Руте од 2017 година.Руте вчера „преживеа“ гласање недоверба за неговата техничка влада, што следеше откако беше обвинет за лага и нарушување на довербата на јавноста во политичарите. 

Претходна статија

ЛИЦЕ ОД УНГАРИЈА УАПСЕНО НА СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ

Следна статија

76 ГОДИНИ МНТ ИСПИШУВА ИСТОРИЈА

Најново од Вести