|

„Се шират повици за државен удар“- Заменикот на Шолц тврди дека протестот на земјоделците во Германија е киднапиран од екстремисти

Германскиот вицеканцелар Роберт Хабек денеска предупреди дека екстремните сили го киднапирале протестот на земјоделците што се одржува низ целата земја.

ДПА јави дека Хабек повикал на заштита на демократијата.

Хабек, кој е и германски министер за економија, објави видео порака на социјалните мрежи.

„Се шират повици со фантазии за државен удар. Се формираат екстремистички групи, отворено се прикажуваат националистичките симболи“, –рече Хабек.

Тој додаде дека „станува јасно дека во последниве години нешто почна да ги ограничува легитимните демократски протести и слободата на изразување“.

Слични Објави