|

Се урнаа неколку оштетени згради во новиот земјотрес во Турција, татко и ќерка заробени под урнатините

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска јужна Турција, три недели откога катастрофалниот земјотрес ја опустоши областа предизвикувајќи уривање на некои веќе оштетени згради, изјави официјален претставник.

Центарот на денешниот земјотрес е во градот Јесиљурт во провинцијата Малатија, соопшти турската агенција за управување со катастрофи.

Градоначалникот на Јесиљурт, Мехмет Џинар, за „ТВ Хабер Турк“ изјави дека се урнале неколку згради во градот, вклучително и четирикатница, во која се заробени татко и ќерка. Тој рече дека влегле во оштетената зграда за да ги соберат своите работи.

На друго место во Малатија екипите за пребарување и спасување ги пребаруваат урнатините на друга зграда што се урна врз некои паркирани возила, објави телевизијата.

Најмалку едно лице загина, а повредени се 69, објавија турските власти.

Земјотресот се случи во 12.04 часот по локално време, на длабочина од 6,96 километри во подрачјето на Јесиљурт. Потресот бил почувствуван и во соседните области Кахраманмараш, Газијантеп, Адијаман и Шанлиурфа.

Малатија е меѓу 11-те турски провинции погодени од земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што уништи делови од јужна Турција и северна Сирија на 6 февруари. Во тој земјотрес во двете земји загинаа повеќе од 48.000 луѓе, а во Турција беа уништени или оштетени 173.000 згради.

Турската агенција за управување со катастрофи АФАД соопшти дека во областа се регистрирани речиси 10.000 последователни потреси од земјотресот на 6 февруари.

(Видео) Едно лице загина, а четворица се повредени кога врз нив се урна покрив од фабрика во Кахраманмараш

Слични Објави