|

Шефот на унгарската дипломатија: Мислам дека не се неопходни нови санкции на ЕУ за Русија

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто разговараше со својот руски колега Сергеј Лавров во седиштето на ОН на маргините на Генералното собрание како единствен дипломат од Европската унија и ги повика другите да го следат неговиот пример.

„Би било добро тоа да го направат и другите западни политичари“, изјави шефот на унгарската дипломатија за националната агенција МТИ во петокот вечерта.

Во тој случај би имало повеќе надеж дека војната во Украина ќе заврши, изјави Сијарто, кој, како што јави руската новинска агенција ТАСС, наскоро треба да разговара за енергетските прашања во Москва.

„Мислам дека новите санкции на Европската унија не се неопходни за Русија“, му рекол Сијарто на Лавров, пренесе ТАСС во саботата.

Разговорите за санкциите се секогаш „емотивни, политички и идеолошки“ и санкциите и наштетија на Европа повеќе отколку на Русија, рече Сијарто.

Унгарскиот шеф на дипломатијата е единствениот висок политичар од ЕУ кој на маргините на годишната сесија на Генералното собрание оствари дипломатски разговори со Лавров.

Владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан одржува добри односи со Москва и покрај руската инвазија на Украина.

Будимпешта неволно ги поддржа санкциите на Брисел против Русија поради нејзината агресија.

ТАСС објави дека Сијарто планира да отпатува во Москва во октомври и да разговара со рускиот вицепремиер Александар Новак за енергијата.

Унгарија увезува природен гас и нафта од Русија и обезбеди изземање од европските санкции за увозот на нафта од Русија.

Слични Објави