Шекеринска и Харадинај ја потврдија одличната соработка меѓу Скопје и Приштина

//

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска во Приштина се сретна со косовскиот премиер Рамуш Харадинај.

„Македонија и Косово се две пријателски земји, чии односи се базираат на меѓусебно почитување, доверба и отвореност за соработка, заклучија на средбата министерката Шекеринска и премиерот Харадинај. Министерката истакна дека Македонија цврсто верува дека добрососедските односи се вистинскиот пат кон развиен и просперитетен регион. Шекеринска посочи дека заедничката седница на двете влади планирана за оваа година ќе ја зајакне и унапреди соработката меѓу Македонија и Косово“, соопшти МО.

 Министерката доцна попладне ќе се сретне и со командантот на КФОР, генерал – мајор Салваторе Куочи.

Претходна статија

„Бидете добри кон луѓето и јадете повеќе сладолед…“

Следна статија

Полн Погодок- гостин: Ирена Јакимоска в.д. претседател на ФК Победа

Најново од Вести