Шилегов: Скопје покажува дека е европска метропола и професионален организатор на масовен спектакл како маратонот

/

Денес по 17-ти пат на улиците на Скопје се одржа традиционалниот Виз Ер Скопски маратон, со над 7.000 учесници, од кои најголемиот дел беа домашни спортисти.

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, ги додели наградите на првопласираните на маратонот и се заблагодари на целата организација и волонтерите што беа дел од овогодишното издание на Виз Ер Скопски маратон.

„Честитки до сите учесници и учеснички на скопскиот маратон. Скопје уште еднаш покажува дека е европска метропола, голем домаќин и професионален организатор на масовен спектакл како што беше денешниот маратон. Благодарност до организаторите и волонтерите што несебично работеа и овозможија овогодишното издание на Виз Ер Скопски маратон да се одржи беспрекорно добро под покровителство на Град Скопје“, нагласи градоначалникот Шилегов.

Градот Скопје обезбеди целосна логистичка и делумна финансиска помош на организаторите на маратонот. Службите и јавните претпријатија на Градот Скопје се ставија целосно на располагање на учесниците во маратонот, за непосредно пред почетокот на трката улиците да бидат чисти, безбедни и погодни за трчање.Виз Ер Скопскиот Маратон е во организација на Сојузот на спортови на Скопје, во соработка со Атлетски Клуб „Работнички“ од Скопје, под покровителство на Град Скопје, Делегацијата на ЕУ и Агенцијата за млади и спорт.

Извор: Темите

Претходна статија

Националното координативно тело на Турците со бројни забелешки за пописот, изјавата на Симовски е преуранета

Следна статија

Десет починати и 190 новозаболени од Ковид-19

Најново од Вести