Скопје, Белград и Загреб испаднаа од трката за Зелена престолнина на Европа-Софија е во финалето

//

Скопје, Белград и Загреб испаднаа од трката за Зелена престолнина на Европа за 2023 година, додека Софија влезе во финалето на ова натпреварување. Софија се најде во финалето заедно со уште три града – Хелсинборг (Шведска), Краков (Полска) и Талин (Естонија). Освен Белград, Загреб и Скопје, од понатамошното натпреварување испаднале и Каљари (Италија), Даблин (Ирска), Газиантеп (Турција), Гдањск (Полска), Измир (Турција), Кошице (Словачка), Логроњо (Шпанија), Жешов (Полска) и Варшава (Полска), јавува Порта3.

Четирите финалисти, во завршната фаза од натпреварувањето ќе имаат задача да го убедат меѓународното жири дека се сериозно посветени на одржливиот урбан развој и дека имаат капацитет да бидат пример за другите градови, стои во соопштението на Генералниот директорат за животна средина на Европската комисија.

Целиот напис прочитајте го овде.Извор: Порта3

Претходна статија

Сашко Николов: Здрава, чиста и зелена околина е должност на секој еден!

Следна статија

Кој гинеше на врв Ножот?!

Најново од Вести