СЛОВЕНИЈА ПРОГЛАСИ ЕПИДЕМИЈА ПОРАДИ КОРОНА ВИРУСОТ

//

Поради се поголемиот број заразени со коронавирус Словенија проглaсува епидемија, јавува Фокус.

Ова на специјална прес конференција го објави премиерот Марјан Шарец, според кого ова е неопходна мерка имајќи во предвид што се случува во Словенија, но и соседните земји. И официјално до 9 часот утринава во земјата има 82 потврдени случаеви на коронавирус, што е за 26 повеќе од синоќа.

Здравствените власти во Словенија предвидуваат дека наредните денови и недели ќе има зголемување на бројот на заразени лица.Објавено е дека ќе се активираат сите служби за цивилна заштита.

Целиот напис прочитајте го овде.

Претходна статија

КФМ ЈА СУСПЕНДИРА КОШАРКАТА ВО МАКЕДОНИЈА И ТОА НА – НЕОДРЕДЕНО ВРЕМЕ!

Следна статија

КОРОНАВИРУСОТ „УДРИ“ И ПО РЕАЛ МАДРИД, ЗАРАЗАТА ЈА ДОНЕЛ – КОШАРКАР!

Најново од Вести