СО КУКАВИЧКА ТАКТИКА, ЕВРО 2020 МОЖЕМЕ САМО ДА ГО СОНУВАМЕ!

/

Македонската фудбалска репрезентација одигра реми (1-1) синоќа во Израел, го освои петтиот бод, можеше и требаше да победи, но на крај се задоволи со „позитивен резултат“ кој е добредојден по јунските порази во Скопје од Полска и Австрија.

И ако резултатот е задоволувачки, а сите жалат за пропуштените шанси, посебно за зицерот на Елиф Елмас во 93-та минута, кој мораше да се реализира за победа, сепак Македонија со амбиција да игра на Евро 2020 не покажа дека е фудбалски зрела за настап на големо натпреварување и тоа не зашто нема потенцијал и добри фудбалери, туку најмногу поради кукавичлукот на стручниот штаб.

Македонија синоќа требаше и мораше да го победи Израел, кој не покажа дека е нешто подобар од црвено-жолтите, ама… Иако во селекцијата има фудбалери кои одлично знаат со топка, а како никогаш досега имаме стабилни фудбалери во средината што знаат да застанат на топка (Барди, Адеми, Николов), па уште и Елмас кој имаше поофанзивна улога, и брзоногиот Алиоски од лево, Македонија се реши да игра бункер, а нападите да ги почнува со – „рогање“ од Столе Димитриевски за Илија Несторовски. Како да сме дојдени да играме рагби, а не фудбал.

Тешко дека може да се објасни „стратегијата“ на Ангеловски да почнеш со тројца стопери, со тројца одлични фудбалери со топка, да правиш формација и да најавуваш дека средината треба да го добие мечот, а притоа сето тоа да го – прескокнуваш. Македонија поради кукавичката игра во голем дел, со препуштањето на топката на Израелците и постојаниот нивни притисок без преголем ефект освен во една ситуација, не остава впечаток на зрела селекција чија амбиција е да игра на Евро 2020, а против просечни селекции доаѓа да се задоволи барем со бод.

Најдобар показател за мечот е стаистиката. За 90 минути, Македонија играше со топката само 37 отсто и имаше едвај 202 додавања. Во просек за 90 минути, тоа е нешто повеќе од две додавања во минута. Од нив, повеќе од сто имавме во првиот дел, а едвај 94 во вториот (?!). А, „мајсторијата“ е што за разлика од многу години во минатото, сега имаме фудбалери што знаат да играат фудбал, ама не доаѓаат до израз. За да се оди на Евро 2020 потребно е многу повеќе од само победи против тотални аутсајдери (Лихтенштајн, Гибралтар) и по некој бод со просечни селекции (Словенија, Израел). За пласман на континентално првенство ваквите мечеви се победуваат како што младинците за Евро 2017 година триумфираа против просечните, а со срце се бореа со фаворитите.Вака и со ваква игра, Евро 2020 е (пре)далеку! Треба храброст и „мадиња“ за да видиме дека заслужуваме пласман на континенталниот шампионат.

Македонија на половина циклус има пет бода од пет меча, три зад засега вториот Израел, но и понатаму со далечни шанси за пласман зашто гостуваме кај двата фаворити од кои загубивме дома – Полска и Австрија.

Извор: Спорт1

Претходна статија

(ГАЛЕРИЈА) СЕЛО ГОПЕШ, БИТОЛА: СЕЛОТО СО ГРАДСКИ МАНИРИ

Следна статија

УАПСЕНИ ДВЕ ЛИЦА НА ГРАНИЦА, СЕ ОБИДЕЛЕ НЕЛЕГАЛНО ДА ПРЕМИНАТ ГРАНИЦА

Најново од Истакнато

Потрага по идентитетот

Facebook статус на Никица Корубин Три достапни документи: Преговарачката рамка на 25 страници, Заклучоците на Советот

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да