СОЧНИ ЌОФТИЊА СО КИСЕЛО МЛЕКО

//

Состојки:
– 1 кг. свинско мелено
– 2 јајца
– 2 главици кромид ситно сецкан
– 2-3 лажици јогурт
– еден прстофат сода бикарбона
– сол – по вкус
– 2-3 парчиња леб
– црн бибер по вкус
– свеж магдонос
– ким
– 1/2 литар вода – ладна или газирана или пиво
– лути пиперчиња (по желба)
– брашно

Подготовка:
Во сад ставете го меленото месо, јајцата, кромидот, јогуртот, сода бикарбоната, парчињата леб натопени во вода и иситнети и мешајте се додека не добиете хомогена смеса. Потоа додадете ги зачините, измешајте убаво и оставете го местото да отстои 30 минути во фрижидер.

Со мокри раце формирајте ќофтиња, валкајте ги во брашното и пржете ги во загреано масло се додека не бидат готови.На здравје!

Претходна статија

ОДБРАНАТА НА ГРУЕВСКИ ЌЕ СЕ ЖАЛИ ЗА ПРЕСУДАТА ВО СЛУЧАЈОТ „ТЕНК“

Следна статија

МАКЕДОНИЈА ГО СЛАВИ ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИТЕ БРАЌА КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Најново од Истакнато

Невладини организации на македонски Бугари од РС Македонија со осуда за срамниот говор на омраза кон Бугарите и Бугарија на фудбалскиот натпревар меѓу РС Македонија и Бугарија во Скопје

Претставници на 10 граѓански здруженија на граѓани на РС Македонија, со бугарска национална самосвест, испратија писмо