|

Советот за безбедност на ОН одржува состанок на кој ќе разговара за Северна Кореја

Советот за безбедност на ОН одржува состанок на кој ќе разговара за севернокорејското лансирање на интерконтиненталната балистичка ракета Хвасонг-18 (ИЦБМ).

Државните медиуми во Северна Кореја објавија дека оружјето е предупредување за САД и другите противници, пренесува „Ројтерс“.

„Хвасонг-18“ е првиот севернокорејски „ICBM“ што користи цврсто гориво, што овозможува ракетата побрзо да се распореди во случај на војна.

„Тестирањето е процес насочен кон понатамошен развој на стратешките нуклеарни сили на Републиката и, во исто време, служи како силно практично предупредување за противниците“, објави државната новинска агенција „КЦНА“.Слични Објави