СРЕДБА НА МНР НИКОЛА ДИМИТРОВ СО СЛОВАЧКИОТ АМБАСАДОР РОБЕРТ КИРНАГ

//

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес го прими словачкиот амбасадор Роберт Кирнаг, директор во словачкото МНР, задолжен за подготовка на словачкото претседавање со ОБСЕ, во 2019 година.

Амбасадорот Кирнаг го запозна министерот Димитров со текот на подготовките на претседавањето со ОБСЕ во 2019 год, презентирајќи ги приоритетните области на словачкото претседателство. Како поранешен Амбасадор на Словачката Република во Република Македонија, потенцирајќи ги континуираните словачко-македонски односи, директорот Кирнаг ја искажа целосната поддршка на Словачка за интеграцијата на Република Македонија во ЕУ и НАТО и спрoведувањето на реформите во оваа насока.Министерот Димитров и’ посака успех на словачката Влада за преземањето на Претседателството на ОБСЕ во 2019 година и ја изрази целосната поддршка и подготвеност на Република Македонија за соработка за време на нивното претседавање. Исто така, МНР Димитров го запозна амбасадорот Кирнаг со активностите на Владата на Република Македонија во контекст на европските и евро-атлантските интеграции.Претходна статија

СДСМ: ТУШЕВ- СЕ РЕШАВАВА ПРОБЛЕМОТ СО ДОЛГОВИТЕ ОД СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА ШТО ГИ ОСТАВИ ВМРО-ДПМНЕ

Следна статија

БУЈАР ОСМАНИ ВО РАБОТНА ПОСЕТА НА БРИСЕЛ

Најново од Вести