Средба Радев-Заев: „Заедно сме во тагата“

//

Бугарија и Република Северна Македонија се заедно во тагата за жртвите од тешката сообраќајна несреќа на автопатот Струма, во која животот го загубија десетици македонски граѓани, а други беа повредени. Ова е заедничкиот став на бугарскиот претседател Румен Радев и на премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев, кои денеска се сретнаа во Софија.

Румен Радев му изрази сочувство на Зоран Заев за десетиците жртви во сообраќајната несреќа, а претседателот на Владата на Република Северна Македонија му изрази сочувство на шефот на бугарската држава за пожарот вчера во домот за стари лица во селото Ројак, во кој загинаа 9 лица.

На средбата било истакнато дека Бугарија презела навремена акција за расветлување на причините за сообраќајната несреќа на автопатот Струма, за идентификување на загинатите, за давање помош и лекување на настраданите. Надлежните органи се потготвени да ги обезбедат сите информации за случајот на нивните македонски колеги.Претходна статија

Олта Џачка: Сите загинати во несреќата се Албанци од Северна Македонија

Следна статија

Министерката за регионален развој на Бугарија издаде наредба за проверка на состојбата на патот каде што се случи трагедијата

Најново од Вести