| |

Српски владика: Преговараме за враќање на МПЦ кон СПЦ

Српскиот владика Фотиј објави дека минатиот викенд во градот Ниш се одржале преговори меѓу СПЦ (СПЦ) и Македонската православна црква (МПЦ). На средбата учествувал и српскиот патријарх Порфириј, јавува БГНЕС.

Според него, веќе овој месец „ е можно МПЦ да се врати на канонско единство со СПЦ“. „На овој начин ќе заврши расколот на МПЦ од 1967 година“, рече српскиот владика и додаде дека „враќањето на МПЦ може да се случи за време на мајскиот собор на МПЦ“.

„Ова е голем предизвик, ако така сака Бог и со молитвите на епископот Николај, Светите Кирил и Методиј, Светите Климент и Наум и Свети Сава Српски, може да се случи обновување на единството и отстранување на расколот од 1967 година. Се наоѓаме на прагот на решение и затоа ве повикувам на молитва.Ова е за доброто на нашите свети цркви, за доброто на нашиот српски и македонскиот народ, кои се два братски народи“, вели владиката Фотиј.

БГНЕС потсетува дека на крајот на минатата година Српската православна црква повика за средба меѓу патријархот Порфириј и поглаварот на Македонската православна црква Стефан. Но, засега нема информации за ваква средба. Во исто време, македонските политичари и локален владика постојано лобираат кај Вселенскиот патријарх за признавање на МПЦ и нејзино прогласување за автокефална црква.

Пред неколку години МПЦ бараше Бугарската православна црква да биде прогласена за нејзина црква-мајка, но веднаш штом беше формирана комисија при Светиот синод на БПЦ за ова прашање, македонските владици почнаа да бараат директна помош од Вселенската патријаршија.Слични Објави