Страницата на Атлантскиот совет на Бугарија блокирана од Facebook заради содржини против Путин и војната во Украина

/

Модераторите на бугарските содржини на Фејсбук пред еден час ја симнаа страницата на Атлантскиот совет на Бугарија! За ова алармираше раководството на невладината организација која има над 20.000 следбеници, јавува Фактор.бг. Така беше помината последната граница, по повеќе од еден месец страницата на Атлантикот беше подложена на тешка цензура и наметнување неоправдани санкции, поради публикациите насочени против режимот на Путин и валканата руска војна против Украина.

„Ова е дрзок обид не само против слободата на говорот, туку и против евроатлантскиот избор на бугарското општество.
Локалната фирма ангажирана од Мета со месеци спроведува „нарачки“ против оваа страница, која е предмет на постојани напади и неоправдани ограничувања. Прво решија да ја намалат неговата видливост и дистрибуција, а денеска веќе прибегнаа на последната мерка. Од очај. Затоа што веќе се крена доволно врева за самоволието на проруските модератори на Фејсбук-Бугарија.
Тие се очајни. Тие се слаби. Бидејќи колку повеќе ставаа ограничувања на нејзината дистрибуција, толку повеќе луѓе ја бараа, ја наоѓаа и ја следеа нејзината содржина.
Денеска цензурата на Кремљ дојде да ја уништи страницата на Атлантскиот совет на Бугарија. Утре ќе дојде и за вас!
Добрата вест е дека згрешиле. Паниката е лош советник, особено во време на војна. Откако ја поминаа и оваа граница, проблемот со Фејсбук-Бугарија ќе стане уште повидлив. И ова е начинот да се реши“, коментираат од раководството на АСБ.

Од Атлантскиот совет велат уште дека за случајот ја информирале и амбасадата на САД во Софија.Претходна статија

Денеска Европа им оддава почит на жртвите на сталинизмот и нацизмот

Следна статија

Нови 429 ковид позитивни, починаа пет лица

Најново од Вести