ТАЈВАН РАЗРАБОТУВА ТЕСТОВИ ЗА КОРОНАВИРУС КОИ ДАВААТ СИГУРЕН РЕЗУЛТАТ ЗА САМО 15 МИНУТИ

/

Академијата „Синика“ од Тајван објави на почетокот на март дека тим научници развиле антитела кои можат да го идентификуваат протеинот што ја предизвикува болеста СОВИД-19, отворајќи го патот за нов тест за вирусот, што може да даде сигурни резултати во рок од петнаесет минути.

На Фејсбук страницата на академијата „Синика“ се вели дека д-р Јанг Ан-шу и неговиот тим по 19 дена работа развиле моноклонални антитела за да ги идентификуваат протеините на, вирусот СОВИД-19.

Претходна статија

АЛАРМАНТНА СOСТОЈБАТА ВО КУМАНОВО, 85 ЗАРАЗЕНИ, МЕЃУ НИВ 15 ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ И ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ

Следна статија

АКО ПОБАРААТ ЕКСПЕРТИТЕ, ВУЧИЌ ЌЕ ВОВЕДЕ 24-ЧАСОВЕН ПОЛИЦИСКИ ЧАС ВО СРБИЈА

Најново од Вести