ТАРЧУЛОВСКИ: „ГОЛЕМ Е СТРАВОТ КАЈ ВЛАДАТА ЗА 2-РИ АВГУСТ“

//

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски пишува дека кај Владата постои страв околу организацијата на 2-ри Август (Илинден).

„Голем е стравот кај организаторот(владата) за 2-ри Август. Нема друг изговор на тоа да се бараат копии од лични карти и список од сите учесници.Ќе се враќа народ од Мечкин Камен. Ова ни Тито ни Колишевски не го правеше. Џабе ви е сѐ!”

Инаку, премиерот Зоран Заев најави дека ќе се обрати пред присутните на Илинден на Мачкин Камен.Претходна статија

ХАРАДИНАЈ СЕ БРАНЕЛ СО МОЛЧЕЊЕ ПРЕД СУДОТ ВО ХАГ

Следна статија

ИЗЛОЖБА НА ИКОНОГРАФСКA РЕЗБА НА МИРЧЕ АВРАМОСКИ ВО ТЕТОВО

Најново од Вести