|

Турското село Тевекели претрпе мала штета иако се наоѓа на линија со Кахраманмарас

Селото Тевекели, сместено на линија во јужната турска провинција Кахраманмарас, каде што беше епицентарот на земјотресот на 6 февруари, претрпе помала штета од другите делови на регионот.

Снимките од дрон покажуваат километарска пукнатина во земјата, создадена за време на разорните земјотреси што ги погодија јужните делови на Турција пред повеќе од две недели.

Пукнатината во земјата започнува во селото Тевекели и се протега неколку километри од површината која ги дели земјоделските полиња, патишта.

Селаните имаа среќа бидејќи нивното село претрпе релативно мала штета. Според официјалните податоци, 37 од 300 куќи се урнати до темел, а едно лице загинало, пишуваат локалните медиуми.

Хаџи Палит, кој веќе 35 години живее во Лондон, два дена пред земјотресот пристигна во Кахраманмарас. Неговиот брат и неговата сопруга загинаа во земјотресите, а нивните тела беа пронајдени под урнатините на зградата.

Неговата трикатна куќа во Тевекели е целосно уништена, а тој сега чека надвор од урнатините за да ги извади сите предмети што може да се спасат, вклучително и трактор закопан во урнатините на гаражата.

„Патот во селото пропадна и полето се претвори во рид по земјотресот. Сега живееме во шатор обезбеден од АФАД“, рече Палит.

Земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во провинцијата Кахраманмарас, на 6 февруари погодија повеќе од 13 милиони луѓе во 11 провинции. Најмалку 42.310 луѓе ги загубија животите во Турција.

Слични Објави