|

Украина: Русија ги повлече речиси сите свои војници од Белорусија

Русија ги повлече речиси сите свои војници од Белорусија, соопшти украинската гранична служба. Руската армија ја користеше белоруската територија како полигон за голем дел од војната.

„За среќа, бројот на руски војници во белоруските области каде што се одржува обука постојано се намалува“, изјави портпаролот на службата Андриј Демченко, а пренесува „Скај њуз“.

„До неодамна нашите проценки укажуваа на бројка од 2.000 војници, но сега дојде до нова ротација и речиси сите руски сили се повлечени од територијата на Белорусија“, додаде тој.

Пред инвазијата на Украина, руската армија одржа заеднички вежби со Белорусија и оттаму започна некои напади. Путин претходно оваа година рече дека ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија.Слични Објави