|

Украина: Русите се половина опколени во Бахмут, тоа ќе го искористиме

Украинските сили ги зголемија напорите за ослободување на окупираниот град Бахмут и сега руските сили се половично опколени, изјави денеска командантот на украинските копнени сили.

„Во моментот распоредувањето на руските сили личи на лак концентриран во Бахмут. И тие се половина опкружени. Невозможно е да не се искористи тоа“, изјави за Би-би-си генерал-полковник Олександр Сирски.

Тој додаде дека преземањето на градот ќе има симболична и стратешка вредност.Слични Објави