| |

Вајгл, Кукан и Флекенштајн в недела ќе ја посетат Македонија

Европратениците Иво Вајгл, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн в недела ќе ја посетат Македонија во рамките на процесот Жан Моне. Овој формат на средби меѓу Европскиот парламент и македонските политички лидери беше инициран кон крајот на минатата година, и има за цел да го помогне политичкиот дијалог далеку од очите на јавноста.

Тројцата пратеници ќе остварат средби во понеделник попладне со лидери на главните политички партии. Се очекува тие да се сретнат со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, потпретседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска и спикерот на Собранието, Талат Џафери. Други билатерални средби засега не се потврдени.

 

Слични Објави