ВЕСЕЛИ: РАМКОВНИОТ ДОГОВОР ОД 2001 Е НАЈГОЛЕМОТО ДОСТИГНУВАЊЕ НА АЛБАНЦИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА

/

Претседателот на Собранието на Косово и лидер на Демократската партија на Косово (ПДК) Кадри Весели, по повод 18-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, порача дека „овој настан претставува најголемо достигнување во напорите на Албанците за да живеат како рамноправни на своите простори“ во Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Приштина, пренесува Лидер.

Весели преку објава на Фејсбук оцени дека Охридскиот договор е „доказ оти албанската нација е мирољубива и проблемите претпочита да ги решава по пат на дијалог и разбирање“.Претходна статија

ВОНРЕДЕН ИНСПЕКЦИСКИ НАДЗОР ВО БОЛНИЦАТА „ЖАН МИТРЕВ“

Следна статија

(ВИДЕО)ЧОВЕК СО НОЖ УБИ ЕДНА ЖЕНА И ИЗБОДЕ НЕКОЛКУ А СЛУЧАЈНИ МИНУВАЧИ ГО СОБОРИЈА

Најново од Вести