ВИДЕО: ИРАНСКИТЕ ВЛАСТИ ИСКОРИСТИЈА СОЛЗАВЕЦ И ОГНЕНО ОРУЖЈЕ ПРОТИВ АНТИВЛАДИНИТЕ ДЕМОНСТРАНТИ

Иранските безбедносни сили синоќа за време на антивладините протести освен солзавец користеле и огнено оружје за да ги растерат демонстрантите.

Тврдењето за употреба на куршуми и солзавец за време на вчерашниот втор ден на протести во Иран доаѓа од Центарот за човекови права во Иран, кој објави видео емитувано од агенцијата Асошејтед Прес. Снимката е направена во близина на главниот плоштад Азади во главниот град Техеран во неделата вечерта.