(ВИДЕО) КАРАКАЧАНОВ НАЈАВИ ГОЛЕМИ ПРОТЕСТИ АКО СОФИЈА ПОПУШТИ ЗА ИСТОРИЈАТА

//

Во ексклузивно интервју за порталот „Трибуна“ лидерот на ВМРО-БНД и министер за одбрана на Република Бугарија во оставка, Красимир Каракачанов, најави револуција кај нашиот источен сосед, ако новата владејачка гарнитура во Софија попушти во спорот со РС Македонија.

„Никој нема да си го дозволи луксузот да ја изневери историската вистина за Македонија“, вели Каракачанов.

Првиот човек на ВМРО-БНД е дециден дека, ако се случи отстапка во однос на историјата од страна на Бугарија, тие ќе организираат такви протести што протестите што се случија ова лето против владата на Бојко Борисов ќе изгледаат како „сон во летна ноќ“.

„Што ќе направиме ли? Тоа што сме го правеле секогаш. Ќе бидеме во борбена готовност и ако нешто слично почне да се случува сметајте дека протестите што се случија ова лето против сегашната влада ќе им се видат како сон во летна ноќ“, вели Каракачанов.Што уште кажа лидерот на ВМРО-БНД слушнете во материјалот што следи:

Претходна статија

ФИЛИПЧЕ: ЗА ЖАЛ И ДЕНЕСКА ИМАМЕ ПОЧИНАТО МЛАДО ЛИЦЕ, РОДИТЕЛИТЕ СЕ СОГЛАСИЈА ЗА ДОНАЦИЈА НА ОРГАНИ

Следна статија

ИМА ЛИ РЕШЕНИЕ ЗА МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ – ЗБОРУВА ВИКТОР КАНЗУРОВ

Најново од Интервју