(Видео) Милотинова: ЕУ ѝ порача на РСМ да ги почитува своите обврски

//

Република Северна Македонија нема друг пат освен европскиот, но тоа може да се случи само доколку се исполнат обврските кон Бугарија.

Брисел јасно му порача на Скопје дека мора да го спроведе Договорот од 2017 година, да го намали говорот на омраза и да ги вклучи Бугарите во Уставот.

По прифаќањето на францускиот предлог, властите на РСМ се смирија. Тие одлучија дека големата работа за почеток на преговорите за членство во Европската унија е завршена, а всушност таа допрва почнува.

Ова во интервју за БГНЕС го изјави Милена Милотинова, водителка на емисијата „Брисел 1“ на националната телевизија „Bulgaria OnAir“.

Првата и најважна порака што Брисел ја испрати до Скопје, а која влијае на билатералните бугарско-македонски односи, е дека мора да се почитува Договорот за добрососедство и пријателство од 2017 година.

Договорот е вметнат во Преговарачката рамка за почеток на преговори на РСМ со ЕУ“, рече Милотинова. Според неа, ова е една од важните пораки дадени по политичките изјави за Договорот, вклучително и од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која се закани дека ќе го денунцира доколку дојде на власт.

Втората порака е да се намали говорот на омраза. Најпогодени од него во последните месеци се бугарските клубови во Битола и Охрид „Иван Михајлов“ и „Цар Борис Трети“.

„Нападите против нив се доказ дека во РСМ нема атмосфера и не е создадена атмосфера за заштита од вакви акти на омраза. На отворањето на клубот во Охрид имаше луѓе кои се собраа и скандираа „фашисти“, „татари“ и други навредливи епитети. На натпреварот меѓу двете репрезентации, кој се одигра на 26 септември, беше исвиркана бугарската химна“, изјави Милотинова.

Самите власти во Скопје со своите постапки ја влошуваат состојбата.

„Секоја изјава на високи функционери во РСМ во однос на Бугарија мора да биде одговорна и избалансирана, за да не се создаваат сомнежи и забуни во македонското општество. Самиот факт што Ламбе Алабаковски кој го запали клубот во Битола е казнет со условна казна, покажува дека овие посегнувања не добиваат посериозни казни, не наидуваат на целосната строгост на законот“, вели новинарката и додава дека токму поради тоа станал и инцидентот во кој на почетокот на неделава беше уништена таблата на бугарскиот клуб во Охрид.

„Ова се низа инциденти во последните месеци, но има доста од минатата и од претходната година, но не ги набројуваме бидејќи редот може да биде многу долг“, рече Милена Милотинова.Третата порака која беше испратена од Брисел до Скопје е недвосмислена и е поврзана со уставните измени, поточно со вклучувањето на Бугарите во Основниот закон на РСМ. Дури по неговото спроведување може да започнат преговорите.

„Вклучувањето на Бугарите во Уставот беше извадено пред заграда во францускиот предлог и Преговарачката рамка за почеток на преговорите. Исполнувањето на овој услов е под знак прашалник бидејќи владејачката партија нема доволно гласови, а опозицијата инсистира дека нема да го поддржи. Таа дури и собрала нотарски изјави дека нивните пратеници нема да поддржат вклучување на Бугарите во Уставот, што е клучен услов не на Бугарија, туку на ЕУ“, истакна водителката на „Брисел 1“.

Милена Милотинова потсети на последното интервју на амбасадорот на Франција во Бугарија Н.Е. Флоренс Робин пред нејзиното заминување, во кое таа споделува колку му било тешко на Париз да најде рамнотежа во францускиот предлог.

„Фактот што овој услов е содржан во Преговарачката рамка значи дека Европа многу внимателно ќе следи какви промени се прават во РСМ. Ако треба да резимираме во една реченица, од Брисел му порачаа на Скопје дека преземените обврски мора да се почитуваат“, рече Милотинова.

Таа потсети дека ниту патот на Бугарија кон ЕУ не бил лесен. „Исто така, моравме да исполниме многу барања, но штом ќе се пријавите во некој клуб, мора да ги почитувате неговите вредности и правила. Не можете да потпишете нешто што потоа нема да го спроведувате“, категорична е Милена Милотинова.

Според неа, во РСМ има кругови кои најверојатно не сакаат земјата да ги почне преговорите за членство, или ако сакаат, тоа на никаков начин не го покажуваат.

„Македонското општество има желба за влез во ЕУ. Верувам дека еден ден тоа ќе ги натера политичарите да ги следат овие обврски. РСМ нема друг пат освен членство во ЕУ, нешто што и Бугарија многу го сака и го поддржува, но тоа може да се случи само со исполнување на обврските.

Милена Милотинова изјави дека по прифаќањето на францускиот предлог властите во Скопје се смириле.

„Тие одлучија дека големата работа за започнување на преговорите е завршена, а таа само што почнува. Има многу работа, не само во однос на уставните измени, туку и за сите прашања што се во Договорот. На пример, учебниците. Ова не е процес што може да се случи преку ноќ. Треба да почне и да заврши на време. Учебниците се многу важни бидејќи содржат навредливи квалификации кои ги воспитуваат младите во РСМ во омраза кон Бугарија. Ова е јазикот на омразата кој институционално поминува низ учебниците. Затоа е толку важно лажните моменти во нив да се ревидираат. Се надевам дека во Скопје го разбираат ова“, изјави за БГНЕС Милена Милотинова, водителка на емисијата „Брисел 1“ на националната телевизија „Bulgaria OnAir“.

Претходна статија

Бугарски здруженија со имиња по мерка на остатоците од комунистичкото едноумие

Следна статија

(Видео) Чавдар Стефанов: Бугарија мора да сфати дека Русија на Путин, не е ниту СССР ниту Руската империја

Најново од Вести