|

(Видео) Мишел: ЕУ е подготвена да му помогне на Мароко по смртоносниот земјотрес

ЕУ е подготвена да го поддржи Мароко по смртоносниот земјотрес во кој загинаа најмалку 296 лица, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

„Моите мисли се со сите погодени од оваа трагедија и со спасувачите вклучени во операцијата за пребарување“, напиша Мишел на платформата на социјалните мрежи Х, порано Твитер.

Fas’ta meydana gelen 6.8 şiddetindeki #deprem‘de en az can kaybı sayısı 296’ya yükseldi. 156 kişi ise yaralandı.
Depremin merkez üssü 18,5 km derinlikte ve Marakeş’in 72 km kuzey doğusunda olduğu kaydedildi. pic.twitter.com/eMS6yIEBQ2

— Ayandon (@ayandoncomtr) September 9, 2023

„Вестите за земјотресот се застрашувачки. ЕУ е подготвена да го поддржи Мароко во овие тешки моменти“, додаде Мишел.

Мишел се наоѓа во индискиотград Њу Делхи, каде што учествува на самитот на Г20.

Најмалку 296 лица загинаа во земјотресот

Според првичните податоци на Министерството за внатрешни работи загинаа најмалку 296 лица, а 153 се повредени.

Мароканскиот геофизички центар соопшти дека земјотресот се случил во областа Игил со јачина од 7,2 степени. Американскиот геолошки институт ја процени јачината на земјотресот на 6,8 степени и соопшти дека е на релативно мала длабочина од 18,5 километри.

Игил, планинска област со мали земјоделски села, се наоѓа на околу 70 километри југозападно од Маракеш. Земјотресот се случил нешто по 23 часот по локално време.

Локален функционер изјави дека најголем дел од смртните случаи се случиле во планинските области до кои е тешко достапни.

Слични Објави