|

(Видео) Пожари и невреме во Италија: во Милано ветер собори дрвја и откорна покриви, има загинати

Аеродромот во Палермо, Сицилија, денеска беше затворен поради шумски пожари бидејќи екстремните временски услови продолжуваат да ја погодуваат Италија, а силните бури предизвикаа штети. Најмалку двајца се загинати на северот на земјата, пишува „Хина“, а пренесува „Индекс“.

Аеродромот во главниот град на Сицилија ќе остане затворен до 11 часот по средноевропско време, објави неговиот оператор на „Твитер“, а пожарникарите се борат со големиот пожар во блиската област што исто така ги наруши локалниот патен и железничкиот сообраќај.

Главниот аеродром на островот, „Катанија“, петти по големина во Италија, беше затворен минатата недела поради пожар во зградата на терминалот и повторно беше отворен само за неколку лета.

Температурите во некои делови на Сицилија вчера се искачија на 47,6 степени.

⛈️ Intensa tormenta azotando en Cologno Monzese, provincia de Milán, región de Lombardía, Italia.

: Eros di Cosmo pic.twitter.com/IHjlaxYvEd

— 𝑪𝒆𝒏𝒕𝒊𝒏𝒆𝒍𝒂35 (@Centinela_35) July 24, 2023

Топлотен бран ја зафати јужна Европа, а високите температури донесоа зголемен ризик од пожари и смрт.

Во некои делови на источна Сицилија температурите вчера се искачија на 47,6 Целзиусови степени, што е блиску до европскиот рекорд од 48,8 Целзиусови степени, поставен на островот пред две години.

Италија денеска прогласи црвен аларм во 16 града поради високите температури.

Меѓу нив се Палермо и Катанија, во кои во последните денови има чести прекини на струја и вода, за што локалните власти делумно ги обвинуваат горештините.

Слични Објави