(Видео)Радев: Ветото да остане додека се бара формирање на ново парламентарно мнозинство

//

Додека бара формирање на владејачко мнозинство, кабинетот мора да ги обезбеди социјалните плаќања и поддршката на бизнисот. Да опстане ветото за Република Северна Македонија во согласност со рамката усвоена од Консултативниот совет за национална безбедност и да се обезбеди функционирање на државата. Ова денеска го изјави бугарскиот претседател Румен Радев пред бугарските новинари.

„Политичката криза е факт, но за разлика од претходните кризи, таа се одвива во услови на прогресивна инфлација, социјална, економска и прехранбена криза предизвикана од војната во Украина. Ни треба одговорно и одржливо владеење, а партиите застапени во парламентот мора што поскоро да најдат излез од ситуацијата“, изјави Радев.

Претходна статија

(Видео) Перев: Антибугаризмот ќе ја запали Македонија

Следна статија

Мицкоски: Трите барања на Петков се порадикални од тие на Каракачанов, не знам дали има некој нормален што ќе го прифати ова

Најново од Вести