ВИДЕО: РЕМЕНСКИ ОБЈАСНИ КАКО СЕ ПРАЗНЕЛА СПЕЦ КАСАТА НА УБК

//

Спец-касата во безбедните служби е за посебни намени во оперативните работи. Она што е интересно е фактот што во ниту една безбедносна разузнавачка служба нема комплетен отчет за начинот на трошењето и полнењето на тие фондови, но најчесто полнењето доаѓа од буџетските средства. Од партнерите од кои ги слушавме поуките при реформскиот процес, е тоа дека не може да нема финансиска контрола од страна на парламентот и други институции на тие средства за посебни намени, што не било случај со СПЕЦ касата, иако тие средства подлежеле на завршната сметка и ревизија на МВР, изјави за Утрински брифинг проф. д-р Фросина Ременски, член на извршниот и централниот одбор на СДСМ.

Целиот напис прочитајте го овде.

Извор: Слободен печат

Претходна статија

KОЛКАВ ПРОЦЕНТ НА ЛУЃЕТО ОД ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА САКААТ ДА СЕ ВРАТИ И ЖАЛАТ ЗА РАСПАДОТ, МАКЕДОНИЈА МЕЃУ ПОСЛЕДНИТЕ

Следна статија

Д-Р КАРАЏОВСКИ БАРА ЖЕСТОКИ КАЗНИ ЗА НЕНОСЕЊЕ НА ЗАШТИТНИ МАСКИ

Најново од Вести