|

(Видео) Руски војници со порака до Путин: Ние не сме топовско месо, имаме оружје од 40-те

Мобилизираните руски војници кои беа испратени да се борат во Украина, се пожалија на старата опрема и немањето ефективна команда и велат дека биле испратени во војна како топовско месо, пишува „Њузвик“.

Тие снимија видео порака, упатена кон рускиот претседател Владимир Путин.

Од почетокот на војната, имаше извештаи за низок морал меѓу руските сили и недостаток на обука и опрема, особено меѓу оние кои беа мобилизирани за време на војувањето кон крајот на септември. Но, најновата снимка што се појави на социјалните мрежи, која од понеделникот веќе е прегледана 100.000 пати, дава вистински увид во длабочината на нивното незадоволство.

Видеото, објавено на профилот на „War Translated Telegram“, покажува група руски војници на непозната локација како стојат зад маж кој вели: „Ова е апел до врховниот командант Владимир Путин“. Потоа вели дека биле регрутирани во руските региони околу Калининград, Мурманск и Архангелск и служат како дел од 5-та моторизирана бригада.

“We are people, not meat”

Mobilized from the Kaliningrad, Murmansk and Arkhangelsk regions complained about the intimidation of the command.

They also stated that they use weapons from the 40s, including mortars and guns.

They are being threatened with punitive measures. pic.twitter.com/1CcWhRJy4M

— Dmitri (@wartranslated) March 6, 2023

Нивната долга листа на поплаки го вклучува фактот дека тие не се запознаени со никаква стратегија или тактика. Исто така, тие беа испратени во борба без соработка со команданти, без доволна огнена поддршка и без средства за ноќно набљудување.

„ Ни недостасуваат оклопни возила и артилериска поддршка пред нападот. Нашите минофрлачи и пиштоли се од 1940-тите“ – вели тој.

Се жали дека нема воздушна поддршка, нема писмени борбени наредби и дека групата е подготвена да се брани наместо да напаѓа. При првиот напад само во еден ров загинале шест војници.

„ Ве молам да обрнете повеќе внимание на подготовката на нападот – рече тој и додаде дека против нив веќе се подготвуваат казнени мерки за злосторниците, вклучително и затворање во подруми.

„ Меѓу нас нема бунтовници, сите сме од 30 до 40 години, имаме семејства и деца и високо образование – рече тој.

Друг човек од групата се пожали на старите борбени возила. „Луѓето умираат за ништо. Во 21 век ги праќаат на фронтални напади, на празно поле“, вели неименуваниот војник.

„ Ние не сме топовско месо, подготвени сме достоинствено да се бориме – додаде тој.

Слични Објави