|

(Видео) Серија нови земјотреси во Мароко, жителите во страв: пристигнаа снимки од воздух

Посилно тресење на тлото е почувствувано утрово во градот Маракеш во Мароко и околните места. Земјотресите биле со јачина од 4,5 степени според апликацијата Earthquakes, која ја следи сеизмичката активност и испраќа предупредувања до корисниците на паметните телефони.

ЕМСЦ соопшти дека е регистриран земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтер на 77 километри југозападно од Маракеш.

Американскиот геолошки институт соопшти дека регистрирал земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала на длабочина од 10 километри, на околу 80 километри југозападно од градот Маракеш.

На социјалните мрежи се појавија воздушни снимки од ужасниот пустош во Мароко.

The 7.2 magnitude #earthquake that struck #Morocco has left behind a long trail of destruction. Here is some aerial footage of some villages that have been entirely turned to rubble. #MoroccoEarthquake#المغرب#زلزال_المغرب#زلزال_مراكش#تضامنا_مع_المغرب pic.twitter.com/ZVV6jD9Dvk

— Al Mayadeen English (@MayadeenEnglish) September 10, 2023

Голем број објекти се урнати или оштетени. Жителите остануваат во близина на урнатините и чекаат помош.

Сè уште не е јасно дали афтершокот предизвикал дополнителни штети или жртви, но веројатно бил доволно силен за да ги вознемири луѓето во областите каде што штетите ги оставиле зградите нестабилни и каде што луѓето веќе велат дека се плашат од последователни потреси.

„Почувствувавме како се движи земјата“, изјави жителка за Ал Џезира. „Нема штета, но многу се почувствува“, додаде таа.

Известувајќи од Маракеш, Џона Хул од Ал Џезира рече дека централниот плоштад е полн со луѓе кои спијат на отворено.

More tremors were felt in the city of Marrakesh and surrounding areas on Sunday morning.

The tremors were of a magnitude of 4.5, according to the Earthquake app, which monitors seismic activity and sends alerts to smartphone users.

LIVE updates: https://t.co/aENMYN8tpA pic.twitter.com/ZbjZJlDrW3

— Al Jazeera English (@AJEnglish) September 10, 2023

„Во некои случаи, полицијата им кажа да не се враќаат во своите домови поради страв од уривање“, рече тој.

„Многу други едноставно беа преплашени од можноста за последователни потреси и решија да останат надвор, што можеби ќе го направат повторно во наредните вечери“, рече Хал.

Слични Објави