|

Украина прави армија од роботи, ќе се борат на фронтот

Оваа недела, украинската платформа United24 на „Икс“ објави дека неколку видови роботи за копнената армија влегуваат во масовно производство, пишува Форбс.

Платформата, која ја воспостави владата за да собере средства за помош на Украина, вели дека по долг процес на селекција, ќе купи стотици специјализирани роботи кои ќе учествуваат во борба, логистика, поставување и расчистување мини. Тие роботи претходно биле користени во многу мал обем, а тоа може да сигнализира голема промена.

Украина ги постави стандардите за војување со беспилотни летала, користејќи ги системите како ефективни, евтини алтернативи на традиционалните платформи со екипаж. На Украина можеби и недостига офанзивно воздухопловство, но нивните напаѓачки беспилотни летала нанесуваат голема штета на руските нафтени и гасни постројки.

Украина нема конвенционална морнарица, но нивната флота од беспилотни бродови потопи многу руски воени бродови и ја прекина поморската блокада на пристаништата на Црното Море.

Украинските дронови FPV го менуваат односот на силите на фронтот. Копнената роботика е поголем предизвик од воздушните дронови, но украинските инженери наоѓаат креативни решенија.

Далечински управувани воени роботи се познати како Uncwed Ground Vehicles (UGV). Ваквите возила се постари отколку што мислите – Русите користеле „телетенкови“ во инвазијата на Финска во 1939 и 1940 година. Тие беа лесни тенкови опремени со примитивен радиоконтролен систем. Немале камера, што значи дека војникот што го управувал тенкот морал да гледа. Тие беа главно вооружени со пламенофрлачи – идејата беше дека ќе нападнат утврдени позиции кои беа премногу опасни за да се пристапат на кој било друг начин. Овие возила беа несигурни, а експериментот беше прекинат по неколку месеци.

Во Втората светска војна, Германците го користеле Голијат, минијатурен тенк со 60 килограми експлозив за „камикази“ напади. Германците беа свесни за заглавувањето на радиото и проблемите со губењето на сигналот, типични за телетенковите и затоа Голијат носеше долга жица за далечинско управување. Беа изградени неколку илјади од овие возила, но дури и оваа верзија не беше ефикасна: Голијатите беа бавни, често заглавуваа во полето, а жиците често се кинеа, оставајќи го возилото да стои беспомошно.

Американската војска со децении експериментирала со вооружени UGV, но никогаш не ги користела во борба. Роботот SWORDS/Talon беше испратен во Ирак во 2008 година, но никогаш не беше искористен. Русите користеа борбени роботи Уран-9 во Сирија во 2018 година, но тие беа лоши – комуникацијата повторно беше голем предизвик.

И додека воздушните дронови се сеприсутни на боиштата, копнените роботи полека напредуваат. Предизвиците на автономното патување дури и на добро обележани патишта се огромни во споредба со исцртувањето на патеката за летот. Иако многу беспилотни летала можат да летаат, па дури и да избегнуваат пречки, на автопилот, самоуправувачките автомобили не се на исто ниво на развој, а безбедноста на автономното возење сè уште е голем проблем.

Сепак, технологијата напредува со брзо темпо. Пред почетокот на целосната инвазија во 2022 година, Украина беше центар за високотехнолошки стартапи, поради што има големо искуство во областа на роботиката и автоматизацијата.

Овие роботи доаѓаат од украинскиот Brave1 Cluster, технолошки инкубатор што ја олеснува соработката помеѓу индустријата и одбранбениот сектор. Brave1 бара нови идеи и ги поврзува со потенцијалните инвеститори и корисници. Од инкубаторот велат дека прегледале околу 140 концепти на UGV, од кои 50 биле тестирани во реални борбени услови. Од нив одобрени се 14.

„Нашата главна цел е да го намалиме учеството на луѓето на бојното поле“, изјави извршната бизнис директорка на инкубаторот Наталија Кушнерска за списанието Фокус претходно овој месец.

„Тоа ќе ги спаси животите и здравјето на украинските војници. Копнените роботски системи ќе станат следната пресвртница во оваа војна. Тоа е нашиот асиметричен одговор на нумеричката супериорност на непријателот“.

Не се откриени многу детали за тоа кои роботи се произведуваат и каква ќе биде нивната улога, но неколку рани презентации се доволни за да се добие идеја, а видеата објавени на социјалните мрежи ги покажуваат можностите кои веќе се користат.

Едно видео покажува UGV како уништува мост во камиказа стил, додека друго прикажува UGV како влече долг синџир од поврзани противтенковски мини ТМ-62 за да ги постави на рутата на напредување на руската армија, без војниците да мораат да се изложуваат на непријателскиот оган.

Слични Објави