ВКУСЕН ПИЈАЛАК СО ВОДА КОЈ ЌЕ ВИ ПОМОГНЕ ДА ГО ПРОЧИСТИТЕ ТЕЛОТО ОД ТОКСИНИТЕ

//

Не е важно е дали е лето или зима сите ние треба да пиеме доволно течности. Водата ни помага да го прочистиме телото од токсините, го забрзува метаболизмот, помага во слабеењето, го подобрува варењето и ја оддржува нашата кожа здрава. И покрај сите овие придобивки, многу луѓе забораваат да пијат доволно вода што е многу штетно за здравјето.

Вода со цреши и лимета
Време за подготовка:
15-20 минути

Потребни производи:
10 цреши
1 лимета
1 литар водаНачин на подготовка: Исчистете ги црешите и исечете ги на половинки. Исечете ја лиметата на средни парчиња. Ставете ја лиметата и црешите во шише со 1 литар вода. Оставете го пијалакот да стои 15-20 минути.
Предности: Црешите помагаат при внатрешно воспаление, дијабетес, Алцхајмерова болест, кардиоваскуларни болести и кашлица. Лиметата е одличен извор на витамин Ц. може да ги олесни симптомите на артритис, го стимулира варењето на храната, штити од губење на косата и ни помага при кашлање или настинка.

На здравје!Претходна статија

СРЕДБА СО СТУДЕНТИ ОД УНИВЕРЗИТЕТОТ „КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО ВЕЛИКО ТРНОВО

Следна статија

МТСП: ВО ПРВИТЕ ТРИ МЕСЕЦИ ОД ПИЛОТ ПРОГРАМАТА „МЛАДИНСКА ГАРАНЦИЈА“ ВРАБOТЕНИ 419 ЛИЦА

Најново од Истакнато

Кога идентитетот е бетон

Пишува: Ѓорѓи Трендафилов Вчерашниот фудбалски натпревар меѓу Северна Македонија и Бугарија е одличен настан за крај