Владата на Австрија подготвува укинување на карантин

/

Владата на Австрија подготвува ново попуштање на епидемиолошките мерки и планира од 1 август да го укине карантинот за заразените со коронавирус.

Иако на тоа се спротивставија лекари, но и властите на градот Виена, се подготвува уредба со што карантинот ќе биде укинат и ќе биде заменет со обврска инфицираните со Ковид-19 постојано да носат маска, без разлика дали се на работа или во дискотека.

И покрај новиот рекорден раст на заразени лица, канцеларот Карл Нехамер и министерот за здравје Јоханес Рауч подготвуваат нова уредба за Ковид-19 што содржи укинување на карантинот.

Според уредбата, заразените само на отворено не мора да носат маска и тоа таму каде што може да се држи физичка дистанца од два метра. Извор: zoom.mk

Претходна статија

РКЕ и денеска ќе носи нова одлука за цената на нафтените деривати

Следна статија

ДЗР: Од граѓаните во приватното здравство прелеани над 18,6 милиони евра, поради немање доволно термини за ковид тестирање во ЈЗУ

Најново од Вести