Владимир Перев: „Длабоката држава“ ги конфронтира Македонија и Бугарија во услуга на Русија и против ЕУ

//

„Длабоката држава им сугерира на Македонците дека ќе го изгубат својот идентитет ако дојдеме до некаков договор со Бугарија. Во Македонија владее мислењето дека Бугарија е виновна за сѐ. А ние исполнуваме сѐ што ќе ни биде кажано. Анти-бугарската кампања во Македонија не запрела од крајот на Првата светска војна од 1918 година, но во последните години е многу жестока. Во РС Македонија никој точно не знае што значи идентитет. Дали тоа е чувство за заедност или лична определба. Од друга страна, Русите и поранешните советски и сегашни руски разузнавачки служби прават се што е можно PCM да влезе во ЕУ со сите свои конфликти со Бугарија, а потоа тaa да биде тројанскиoт коњ на Москва во Европа. Така, конфликтите што ќе бидат пренесени на европско тло меѓу Бугарија и РСМ ќе ја нарушат безбедноста на Европската унија.“, изјави за агенција БГНЕС познатиот македонски новинар и редовен колумнист на Трибуна.мк, Владимир Перев.

Целото видео погледнете го овде:Претходна статија

МНР на Бугарија: Позицијата на Бугарија за евроинтеграцијата на РС Македонија останува иста

Следна статија

Заев од Софија: Да направиме чекор напред за следниот пат да успееме

Најново од Вести