ВО СУГАРЕВО ОДДРЖАНА ТРАДИЦИОНАЛНАТА ПАНИХИДА ВО ПАМЕТ НА ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ

//

Во близина на селото Сугарево, Мелник денеска се одржа традиционалната панихида во памет на големиот револуционер и водач на ВМРО, Тодор Александров. Потсетуваме дека вчера се навршија 95 години од подлото убиство на легендарниот водач на Организацијата.

Венци и свежо цвеќе на вечните почивалишта на Александров и неговиот телохранител Панзо Зафиров, положија стотици почитувачи на ликот и делото на Стариот од цела Бугарија и Македонија.

На настанот свои обраќања имаа претседателот на ВМРО и министер на одбраната на Р. Бугарија Красимир Каракачанов и европратеникот од редовите на истата партија Ангел Џамбаски.На панихидата во памет на Александров, традиционално присуствуваа и голем број гости од Македонија. Годинава најмногубројна е делегацијата на Културниот центар „Иван Михајлов“ од Битола.

Претходна статија

ГДУ СО ПОДДРШКА ЗА ПРЕДУПРЕДУВАЧКИОТ ШТРАЈК НА ПРОСВЕТНИТЕ РАБОТНИЦИ

Следна статија

П. АТАНАСОВ: СЕКОЈА УТКА НА СДСМ МНОГУ СКАПО ЈА ПЛАЌАМЕ

Најново од Вести