ВО ТЕКОТ НА ДЕНОТ ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ ВРАТАТ НАШИ СОГРАЃАНИ ОД ВИЕНА И БАЗЕЛ

/

Наши сограѓани кои се пријавени за хуманитарните летови се очекува денеска да пристигнат во земјава со летови од Виена и Базел.

Синоќа 50 минути по полноќ авионот од Бон со 180 наши државјани слета на скопскиот аеродром . Тие се сместени во во хотел Дрим во Струга, каде што ќе поминат 14 дена во изолација.

Вчера од Берлин со авион беа вратени 176 лица, 173 возрасни и три дечиња. Министерот за надворешни работи Никола Димитров на фејсбук информира дека во летот на Визер кон Германија беа однесени и странски државјани од Скопје.„Во соработка со странските претставништва кај нас, им помагаме при репатријацијата во нивните татковини: Австрија, САД, Австралија, Чешка, Холандија, Малезија, Словачка, Унгарија… Таква соработка и солидарност ќе има и утре, на летовите кон Виена и Базел ќе однесеме странски, а дома ќе вратиме македонски државјани“, напиша Димитров.

Претходна статија

МВР ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА ПРИВЕДЕ 95 ЛИЦА КОИ НЕ ГО ПОЧИТУВАЛЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС

Следна статија

ЈАПОНИЈА НЕ ПЛАНИРА ДА ВОВЕДУВА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ЗАРАДИ КОРОНАВИРУСОТ

Најново од Вести