ВО ЗЕМЈАВА ДОСЕГА ВТОРА ДОЗА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19 ПРИМИЛЕ 22.900 ГРАЃАНИ

//

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани.

Прва доза вакцина вчера примиле 10.845 граѓани, а вкупно се вакцинирале 11.857 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 130.878 дози вакцини. Со последните бројки околу 30% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.Вакцинацијата се спроведува согласно Националниот план за имунизација. Се вакцинираат возрасни лица, граѓани кои искажале интерес за вакцинација на веб страницата vakcinacija.mk а се вакцинираат и лица вработени во критична инфраструктура. Масовна вакцинација се одвива во неколку градови во државата и тоа во А1 СЦ Борис Трајковски во Скопје, во спортсите сали во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола и Охрид.

Претходна статија

(ВИДЕО) ЗАЕВ: НАШИОТ ПРИРОДЕН ДОМ Е ЕВРОПСКАТА УНИЈА МЕЃУ ПРОСПЕРИТЕТНИТЕ ЕВРОПСКИ НАЦИИ

Следна статија

ИТАЛИЈА САКА ДА ГИ ОСЛОБОДИ ТУРИСТИТЕ ОД ЕУ ОД ЗАДОЛЖИТЕЛНИОТ КАРАНТИН

Најново од Вести