За 24 часа 10 починати пациенти и 467 нови случаи на Ковид 19

/

Министерството за здравство информира, дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.533 тестови, а регистрирани се 467 нови случаи на КОВИД-19. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 58 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 10 починати лица. Согласно регистарот на починати, дополнително пријавени се уште четири смртни случаи. Од вкупниот број на починати лица, кај 13 лица се регистрирани коморбидитети. Регистрирани сe 414 оздравени пациенти. Бројот на активни случаи изнесува 3.233.

Претходна статија

Лекарите утре мирно ќе простестираат – ќе примаат само итни случаи

Следна статија

Гир отфрлува споредба на ситуацијата меѓу Русија и Украина, со спорот меѓу Скопје и Софија

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да