ЗА ПРВ ПАТ ПРИВАТНА КОМПАНИЈА ЛАНСИРАШЕ РАКЕТА ВО ВСЕЛЕНАТА

/

Вчера успешно беше лансирана во вселената ракетата „Фалкон 9“, во која беа и двајца астронаути на НАСА. Странува збор за ракета на компанијата SpaceX на Елон Маск.

По 13 минути од лансирањето капсулата се одвои па ракетата.

Ова е прв пат Американците да лансираат во вселената комерцијални вселенски летала, во сопственост на приватни компании.Астронаутите Даг Харли и Боб Бенкен ќе патуваат до Меѓународната вселенска станица 19 часа.Претходна статија

РАКОВОДСТВОТО НА „ДРИСЛА“ ЌЕ СЕ ВОЗИ ВО ТРИ НОВИ ЏИПОВИ

Следна статија

ИЗГОРЕ КУЌАТА НА ЧЕТИРИЧЛЕНО СЕМЕЈСТВО ОД КРИВОПАЛАНЕЧКОТО СЕЛО ЛУКЕ

Најново од Вести