ЗА САМО 34 МИНУТИ РАСПРОДАДEНИ 135.000 БИЛЕТИ ЗА ФЕСТИВАЛОТ „ГЛАСТОНБЕРИ“

/

Билетите за 50. музички фестивал „Гластонбери“ во Велика Британија се распродадоа за само 34 минути, кога рекорден број фанови ги резервираа своите билети за настанот на „Ворти фарм“ следниот јуни.

Емилија Ивис потврди дека рекорден број луѓе купувале билети од 9 часот наутро во неделата и дека билетите биле распродадени за нешто повеќе од 30 минути. Никогаш немало толку луѓе – 2,4 милиони – што не ја пропуштија шансата да добијат билети.

Распродадени сме. Благодарам за неверојатната и постојана поддршка. Одиме, 2020 година“, напиша таа.

Вкупно се продадени 135.000 билети и ова е втора најбрза продажба на билети во историјата на фестивалот, надмината само во 2014 година. Продажбата на дополнителни билети се очекува во април.

На прашањето за шансите Флетвуд Мек да дојде на фестивалот во 2020 година, организаторите рекоа дека „би сакале еден ден да го видат Флитвуд Мек, но кога, тие не знаат затоа што не можат да си го дозволат тоа во моментов“. Сепак, шпекулациите дека тој сè уште ќе се појави на „Гластонбери“ во 2020 година ги поддржа Мик Флитвуд кога во јуни по концертот рече дека „групата допрва треба да свири на големата ливада“.Фановите се надеваат дека ќе ги видат и Тејлор Свифт и Мик Џегер на овој фестивал во 2020 година.

„Гластонбери“ е еден од најголемите музички фестивали во светот. Се одржува во Сомерсет, Англија, трае пет дена и обично го посетуваат околу 200.000 луѓе.

Извор: Макфакс

Претходна статија

НА СКОПЈАНЕЦ МУ СЕ ВРАТИЛ ИСЧЕЗНАТИОТ БРАТ, ГО НЕМАЛО ЧЕТИРИ ДЕНА

Следна статија

ОБИД ЗА НАПАД ВО ПЕРАЛНА ВО СВЕТИ НИКОЛЕ

Најново од Истакнато

Ќорсокак

Пишува: Владимир Перев На 24 јуни 2022 година стана пресврт, револуција во менталната матрица на бугарите