Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

/

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор.

Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира дека оваа значајна годишнина се совпаѓа и со 30-годишнината од независноста на нашата земја, со 80-годишнината од народното востание и 20-годишнината од потпишувањето на Договорот за стабилизација и асоцијација како наш прв чекор во остварувањето на целта за членство во Европската Унија.

Премиерот потсети дека една од првите приоритети на листата на новоформираната влада во 2017 година било заокружувањето на нормативниот дел, кој произлегувал од Охридскиот договор.Претходна статија

39 новозаразени пациенти со Ковид-19 регистрирани во последните 24 часа

Следна статија

Барокните фасади и „Скопје 2014“ ја дефокусираа расправата за Ребалансот на Буџетот

Најново од Вести